AKTUALNOŚCI
Muzeum Stomatologii czynne do końca wakacji

2 Komentarze | Publikacja: 12 Sierpień 2012, 00:19

Muzeum Stomatologii znajduje się w Baranowie Śląskim w bardzo malowniczym, renesansowym zamku. Prowadzeniem wystawy pt: „Urok starego gabinetu dentystycznego” zajmuje się lekarz stomatolog Piotr Kuźnik z Częstochowy.

Niestety eksponaty wystawy będzie można podziwiać tylko do końca wakacji, ponieważ zamek, w którym znajduje się muzeum zostaje wystawiony na sprzedaż i prawdopodobnie nie będzie udostępniony dla zwiedzających.

Tym bardziej zachęcamy do jak najszybszego odwiedzenia tej wystawy, bo potem może nie będzie już okazji.

 

Co ciekawego zobaczymy na wystawie?

Cała wystawa stomatologa liczy sobie ponad tysiąc eksponatów. Jak mówi Piotr Kuźnik, zgromadzenie takiej kolekcji zajęło mu całe 10 lat. Wystawienie tak dużej ilości przedmiotów w muzeum było niestety niemożliwe. Dla zwiedzających zostało udostępnionych ok. 100 przedmiotów.

Wśród kolekcji znajdują się m.in. jedwabne nici, narzędzia do usuwania zębów z okresu imperium rzymskiego, fotel dentystyczny z początku XX wieku, pastę z okresu PRL, pasta dla dzieci sprowadzana z Czechosłowacji, wiertła, lusterka, kleszcze do usuwania zębów oraz wiele innych.

Eksponaty – wspomina Piotr Kuźnik – udało się zdobyć na targach staroci w Polsce, Francji, Czechach oraz na giełdach internetowych. Wszystkie zbiory ekspozycji ułożone są tematycznie oraz chronologicznie. Oglądając wystawę dowiemy się również, że kiedyś do znieczulania zębów używało się np. adrenaliny i kokainy.

 

Dlaczego warto zobaczyć wystawę?

Powodów jest oczywiście kilka. Pierwszym z nich są eksponaty, wśród których znajdują się prawdziwe perełki. Kto nie chciałby zobaczyć jak wyglądała pierwsza tubka pasty Colgate z 1896 roku?

Istotnym faktem jest to, że w Polsce nie ma zbyt wielu takich miejsc jak te w Baranowie Śląskim. Nie tak dawno można było oglądać jeszcze „Małe muzeum stomatologiczne wsi polskiej” w Kownatach na Podlasiu dr. Ryszarda Majkowskiego, ale w grudniu 2011 roku spłonęło.

Niewielkie wystawy dawnych technik dentystycznych znajdują się w muzeum miejskim w Raciborzu oraz przy Instytucie Stomatologii Uniwersytetu w Poznaniu. I na tym właściwie koniec.

Jednak najważniejszym powodem, który powinien zmobilizować do obejrzenia „Uroku starego gabinetu dentystycznego”, jak już wspomniałem, jest to że wystawa będzie czynna tylko do końca wakacji.

 

opr. pw

 

Zobacz w portalu Dentowizja.pl: "Historia narzędzi stomatologicznych"

 

 


 

Media


Tagi: ciekawostki dentystyczne, muzeum stomatologii, Piotr Kuźnik, muzeum dentystyczne, Ciekawostki dentystyczne
2 Komentarze
Każdy komentarz zostanie poddany moderacji
Komentarz by 79.188.64.34
24 Sier 2012, 09:57
To nie Baranów Śląski tylko Baranów Sandomierski
Komentarz by 188.143.232.12
19 Sier 2012, 14:48
Głf3wnym problemem w Ghanie, aby pryzciągnąć turystf3w jest szczęście turystycznych wizy, Ghana, ale tylko wizy vistors ktf3rzy mają krewnych lub przyjacif3ł,, To jest tylko dla odwiedzających nie turystycznych wizy, odwiedzający muszą mieć co najmniej 2 referencje, tel numery, adresy,, Jeśli nie turystf3w było w Ghanie, jak znajdzie odniesienia? wielu cudzoziemcf3w sprf3bować znaleźć froends w Internecie płacą pieniądze za pomoc i większości przypadkf3w było to oszustwo, Ghana nie jest Meksyk, gdzie turyści mogą swobodnie się sprawdź, vis do Meksyku?

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.