Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Zabija podstępnie

Publikacja:
Zabija podstępnie

Zabija podstępnie

By pokonać bardzo groźną chorobę, jaką jest nowotwór jamy ustnej – nie można lekceważyć jej objawów. Problem w tym, że przez długi czas są one prawie niezauważalne gołym okiem i bezbolesne. Co gorsza – ciągle mamy zbyt małą wiedzę na ten temat, stąd tak wysoki wskaźnik śmiertelności osób chorujących na to schorzenie. Aż 70% nowotworów złośliwych jamy ustnej wykrywanych jest w momencie, gdy szanse na wyleczenie są znikome (w trzecim i czwartym stadium przebiegu choroby). Zaledwie 50% pacjentów ma szanse na wyleczenie, ale nawet wówczas może dojść do trwałej deformacji twarzy, co znacznie utrudnia życie w społeczeństwie i powoduje psychiczny dyskomfort. Połowa spośród zdiagnozowanych pacjentów umiera. Polska jest krajem o jednym z najwyższych wskaźników śmiertelności pacjentów cierpiących na raka jamy ustnej (szacuje się, że zapada na nią ok. 3600 osób rocznie). Na świecie jest ósmym nowotworem pod względem zapadalności.

Najbardziej zagrożone są osoby po 40. roku życia, o niskim statusie społecznym, nadużywające nikotyny i alkoholu. Także te aktywne seksualnie (zwłaszcza jeśli chodzi o seks oralny), mające wielu parterów (wówczas istnieje ryzyko zakażenia wirusem HPV – brodawczaka ludzkiego). Warto również zwracać uwagę na pacjentów, którzy wcześniej lub obecnie chorują na innego rodzaju nowotwory. Do innych przyczyn zachorowalności na tę chorobę zaliczyć można także dietę ubogą w warzywa i owoce (!) oraz nadmierną ekspozycję na światło słoneczne, które może wywoływać np. raka wargi.

Do najczęstszych objawów nowotworów jamy ustnej należą m. in.: niegojące się, często krwawiące owrzodzenia jamy ustnej lub warg; guzki po wewnętrznej stronie policzka, wyczuwalne językiem; utrata czucia lub drętwienia języka, policzków lub podniebienia; białe lub czerwone plamki na dziąsłach i języku; problemy z przeżuwaniem pokarmu lub ich połykaniem; ból wewnętrznej części jamy ustnej, a także uczucie, że coś „stoi” w gardle; opuchlizna szczęk lub żuchwy, która jest przyczyną niedopasowania protezy; zmiana barwy i natężenia głosu; obrzęk szczęki lub szyi; ból ucha a nawet… kaszel.

Lekarze stomatolodzy spełniają nieocenioną rolę w diagnostyce nowotworów jamy ustnej, a zatem – w ratowaniu życia. Wystarczy chwila poświęconej uwagi, by zapobiec wielu ludzkim dramatom. Pewne zmiany można zauważyć gołym okiem, jednak wtedy może być już za późno. Stąd ważna rola urządzenia do diagnostyki, jakim jest Oralitest. Umożliwia ono wykrywanie zmian w błonie śluzowej, stanów zapalnych oraz zmian przednowotworowych śluzówki (dzięki wykorzystaniu zjawiska autofluorescencji tkankowej). Badanie Oralitest polega na oświetleniu jamy ustnej pacjenta niebieskim światłem – w efekcie chorobowo zmieniona tkanka jest postrzegana jako ciemny, nieregularny w kształcie obszar, wyraźnie odcinający się od zdrowych tkanek, widzianych jako zielony, fluorescencyjny wzór. Bardzo proste badanie, które można przeprowadzać podczas rutynowych wizyt w gabinecie – bezcenne w ratowaniu życia. By dowiedzieć się więcej wejdź na: www.oralitest.pl 

 

 B.Z.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

koronawirus - Dentonet.pl
Włoscy naukowcy twierdzą, że słońce zabija SARS-CoV-2 Lekarz

Naukowcy z Uniwersytetu w Mediolanie oraz włoskiego Instytutu Astrofizyki twierdzą, że promieniowanie słoneczne – zwłaszcza UVA i UVB – w ciągu kilku minut jest w stanie zabić wirusa SARS-CoV-2. Stąd m.in. niższa liczba zakażeń w miesiącach letnich. ...